Tóthné Balla Mária a Laki-Konyha Kft ügyvezetője a következő tájékoztatást küldte el szerkesztőségünkhöz azzal a kéréssel, hogy tegyük közzé
.
Tisztelt szülők, hozzátartozók, lakitelekiek!
Mint mindenki értesülhetett a médiákból, 2015.szeptember 1-jével életbe lépett a legújabb közétkeztetési rendelet. Tapasztalatom szerint tartalmát, egyes pontjait túlkommunikálták és rosszul. Kihegyeződött és leszűkült a napi étrend sótartalmának drasztikus csökkentésére. Az előírt sótartalom valóban gyenge pontja a rendeletnek, de a legtöbb előírása a gyerekek és az idős emberek egészségét védő előírások.
Ezek közül a legfontosabbak:
- több rostban gazdag étel (zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű pékáru)
- több kalcium tartalmú étel (tej és tejtermékek)
- ételkészítésnél csak minőségi nyersanyagokat lehet felhasználni (friss, alacsony zsírtartalmú hús)
- korszerű konyhatechnológia bevezetése (zárt térben párolás, ahol az ételek nem veszítik el értékes tápanyagtartalmukat)
- végül, de nem utolsó sorban a túlzott só, cukor és zsiradéktartalom visszaszorítása (ami nem teljes sótlanságot, cukortalanságot és zsírtalanságot jelent)
A Laki-Konyha Kft. 2012 januárjától tudatosan, következetesen, apró lépésekkel alakította át a különböző korcsoportok napi étrendjét a rendelet előírásai szerint. Ebben a munkában nagy segítséget jelentett a dietetikusunk segítsége, szakácsunk rugalmassága és az intézmények vezetőinek, dolgozóinak pozitív, támogató hozzáállása. Nagyon sok szülő nyilatkozott pozitívan a végbemenő változásokról, ráérezve annak hasznos voltára. A folyamat során sok receptet kipróbáltunk és teszteltük annak a gyerekek – idősek általi elfogadását. A népszerűtlen ételeket levettük az étlapról és kerestünk összetételben hasonlót, de kedveltebbet. Az iskolás korcsoportnál segített a főétel választhatóságának lehetősége (a kétféléből nagyobb a valószínűsége, hogy valamelyiket szereti).
Nálunk már megfelelő:
- a napi ötszöri zöldség-gyümölcs (minimum egyszer nyersen és a burgonya nem számít bele)
- a teljes kiőrlésű pékáru heti mennyisége
- a minőségi alacsony só és zsírtartalmú nyersanyagok felhasználása
- a korszerű konyhatechnológia
- az élelmiszer allergiás gyerekek ellátása
- dietetikus és diétás szakács alkalmazása
Amin még javítanunk kell a só, cukortartalom csökkentése (még élvezhető mértékig) és a kalcium bevitel növelése.
Az eddig elért eredmény is az összefogásnak (szülő, intézmények, konyha) egymás munkájának segítésének, megértésének és támogatásának köszönhető. A gyerekek és idősek egészségének megőrzése mindannyiunk természetes igénye és érdeke. Kérem minden érintett segítő támogatását! Mi pedig a rendelet előírásai betartása mellett, azon fáradozunk, hogy minél változatosabb, ízletesebb ételekkel szolgáljuk ki az igénybe vevőket.
Tóthné Balla Mária, ügyvezető