Évente két alkalommal lehet vért adni Nyárlőrincen. Egyszer tavasszal egyszer pedig az év vége felé. Ezúttal december elsején jelentkezhettek azok, akik segíteni akartak embertársaikon.
A 60-as évek közepén még jártuk a tanyavilágot, hogy jelentkezzenek az emberek véradásra – mondta Nyúl Jánosné nyugdíjas védőnő. Elmondtuk, hogy miért fontos, miért van szükség a vérre. Azóta szinte minden évbe szerveztünk véradást a faluban. Eleinte évente csak egy alkalommal, de akkor előfordult olyan is, hogy százhuszan is eljöttek. Egy idő óta évente két alkalommal van rá lehetőség, de már a felére csökkent az aktivisták száma. Sokat jelentett régebben, hogy az üzemekből eljöhettek a dolgozók és még szabadságot is kaptak érte.
Most már profit orientáltak a munkahelyek és nem engedik el a dolgozókat vért adni – veszi át a szót Sajtos Miklósné Kecskemét és térségének véradásszervezője. A véradás csak másodlagos. A legtöbb ember A-s vércsoportba tartozik, ők 42 százalékot tesznek ki. Utána következik a 0-s 32 százalékkal, a B-s 18, az AB-s pedig 8 százalékkal. Vérre mindig szükség van. Sajnos, ahogyan csökken a népesség, úgy a véradók száma is csökken, mert ők is kiöregszenek, a fiatalok pedig kevesebben jönnek. Az emberek nagy többsége úgy gondolja, hogy a vér olyan, mint a gyógyszer. Bemegyek a gyógyszertárba és veszek olyat, amilyen kell, vagy bemegyek a kórházba és megkapom a vért. A vért azonban nem lehet elkészíteni, legyártani. Csak akkor van, ha egyik ember ad a másoknak. Sokan erre nem gondolnak, csak akkor jönnek rá, milyen fontos a vér, ha érintetté válnak. A rendszeres véradó 65, a többiek 63 éves korig adhatnak vért. Leghamarabb 18 éves korban lehet adni, akinek a testsúlya elérte az ötven kilót. A jelentkezőknek egészségügyi lapot kell kitölteni, majd labor és orvosi vizsgálat következik. Ezek után az orvos dönti el azt, hogy a jelentkező adhat-e vért, vagy nem. Ilyenkor kiderülhet az is, hogy ha valaki vérszegény, bár eddig nem tudott róla. A férfiaknak különösképpen, de minden egészséges embernek jót tesz a véradás. A levett vér után a vérsejtek pótlódnak, frissebbek lesznek, jobb az oxigén felvétel, ezáltal jobb a keringés, és véradás után sokkal jobban érzik magukat az emberek. Egy véradó három ember életét menti meg egy véradással. Nincs ennél jobb karitatív dolog – mondta Sajtos Miklósné.
A véradás teljesen önkéntes. Mindenki saját maga dönti el, hogy ad vért, vagy nem. Nyárlőrincen ezúttal huszonhatan tartották oda a karjukat, hogy segítsenek embertársaikon. Közülük voltak olyanok, akik először éltek ezzel a lehetőséggel. Sokan talán nem tudják, e a véradás nem olyan, mint a vérvétel. Míg vérvétel előtt nem szabad enni, véradás előtt kötelező.